piątek, 20 sierpnia 2010

DZIEŃ 411

ZNOWU ZACZĘŁAM WCHODZIĆ NA CZAT, JAK TAK DALEJ PÓJDZIE, TO ZOSTANĘ JAKIMŚ MANIAKIEM, KTÓRY NIE MOŻE ŻYĆ BEZ CZATERII. POZA TYM CZYTAŁAM DZIŚ BARDZO FAJNĄ KSIĄŻKĘ PT. "WYZNANIA GEJSZY". 

TRUDNA, ALE CIEKAWA KSIĄŻKA I MOIM ZDANIEM DOBRZE TŁUMACZY EUROPEJCZYKOM, KIM BYŁY GEJSZE PRZED, W CZASIE I PO DRUGIEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ. Z REGUŁY LUDZIE MYŚLĄ, ŻE GEJSZA, TO PO PROSTU PROSTYTUTKA, ALE TO NIE DO KOŃCA TAK JEST. 

ZARAZ ZROZUMIECIE RÓŻNICE. SŁOWO PROSTYTUOWAĆ POCHODZI Z JĘZYKA ŁACIŃSKIEGO ODPOWIADA ZŁOŻENIU DWÓCH SŁÓW ŁACIŃSKICH: PRO, CO ZNACZY PRZED I STATUERE CZYLI WYSTAWIAĆ. DOSŁOWNIE OZNACZA, TO TYLE CO "WYSTAWIAĆ NA WIDOK", "UMIEŚCIĆ NA PRZODZIE". POCZĄTKOWO PRAWDOPODOBNIE OZNACZAŁO TYLKO TYLE CO "WYSTAWIĆ NA POŻĄDANIE" LUB "UPRAWIAĆ SEKS BEZ SZCZEGÓLNEGO DOBORU PARTNERA" (TAK WIĘC NIE OZNACZAŁO JEDNOCZEŚNIE UPRAWIANIA SEKSU W ZAMIAN ZA PIENIĄDZE). DOPIERO Z UPŁYWEM CZASU SŁOWO TO NABRAŁO NIECO INNEGO ZNACZENIA (W JĘZYKU ANGIELSKIM TAKIE PRZESUNIĘCIE POJĘCIA POJAWIA SIĘ OD XVI WIEKU). OBECNIE W WIĘKSZOŚCI JĘZYKÓW EUROPEJSKICH UŻYWA SIĘ OKREŚLEŃ O TYM POCHODZENIU (NP. ANG. PROSTITUTE, NIEM. PROSTITUIERTE, WŁOS. PROSTITUIRE, ROS. PROSTITUTKA) W STOSUNKU DO ŚWIADCZENIA USŁUG SEKSUALNYCH (GŁÓWNIE ODBYWANIA STOSUNKÓW PŁCIOWYCH W ZAMIAN ZA PIENIĄDZE LUB INNE KORZYŚCI MATERIALNE). 

GEJSZA NATOMIAST TO TERMIN, KTÓRY POWSTAŁ W EPOCE TOKUGAWA. SKŁADA SIĘ ON Z WYRAZU GEI (SZTUKA) I SHA (CZŁOWIEK). TAK WIĘC CHODZI TU O KOGOŚ UPRAWIAJĄCEGO TRADYCYJNE SZTUKI JAPOŃSKIE, INNYMI SŁOWY - ARTYSTĘ. W KIOTO UŻYWA SIĘ TERMINU GEIKO CO OZNACZA "KOBIETĘ ZAJMUJĄCĄ SIĘ SZTUKĄ". GEJSZE SĄ MISTRZYNIAMI W SZTUCE KONWERSACJI, TAŃCA, ŚPIEWU I GRY NA TRADYCYJNYCH INSTRUMENTACH JAPOŃSKICH (NP. NA SHAMISENIE - TRZYSTRUNOWYM INSTRUMENCIE SZARPANYM). ZAJMUJĄ SIĘ KALIGRAFIĄ, IKEBANĄ I INNYMI SZTUKAMI JAPOŃSKIMI. ZANIM KOBIETA ZOSTANIE GEJSZĄ MUSI PRZEJŚĆ SZEŚCIOLETNI OKRES BYCIA MAIKO. TRADYCJA GEJSZY WYWODZI SIĘ OD TAIKOMOCHI LUB HŌKAN (ODPOWIEDNIKI WYSTĘPUJĄCYCH W SZLACHECKIEJ POLSCE BŁAZNÓW). POCZĄTKOWO GEJSZAMI ZOSTAWALI TYLKO MĘŻCZYŹNI, DOPIERO W PÓŹNIEJSZYCH CZASACH DOŁĄCZYŁY DO TEGO ZAWODU KOBIETY, DLA ODRÓŻNIENIA ZWANE ONNA GEISHA CZYLI KOBIETA GEJSZA. OBECNIE GEJSZAMI ZOSTAJĄ TYLKO KOBIETY, ALE TRADYCJA TAIKOMOCHI NADAL TRWA. GEJSZE NIE BYŁY I NIE SĄ PROSTYTUTKAMI. PROSTYTUTKI STANOWIŁY OGROMNĄ I OSOBNĄ GRUPĘ ZAWODOWĄ - YUJŌ. BŁĘDNY WIZERUNEK GEJSZY JAKO PROSTYTUTKI NA ZACHODZIE WZIĄŁ SIĘ STĄD, ŻE PO DRUGIEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ AMERYKANIE OKUPUJĄCY JAPONIĘ KORZYSTALI Z USŁUG PROSTYTUTEK (YUJŌ) KTÓRE CZĘSTO PODAWAŁY SIĘ ZA GEJSZE.