sobota, 10 kwietnia 2010

DZIEŃ 279

LECH I MARIA KACZYŃSCY NIE ŻYJĄ! W SMOLEŃSKU ROZBIŁ SIĘ SAMOLOT PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO - TUPOLEW 154-M. PRZY PODCHODZENIU DO LĄDOWANIA SAMOLOT NAJPRAWDOPODOBNIEJ ZAHACZYŁ O DRZEWO I ZAPALIŁ SIĘ. GUBERNATOR OKRĘGU SMOLEŃSKIEGO POINFORMOWAŁ, ŻE WSZYSCY PASAŻEROWIE ZGINĘLI - NA POKŁADZIE BYŁO 96 OSÓB W TYM PREZYDENT RZECZPOSPOLITEJ Z ŻONĄ - POTWIERDZIŁ RZECZNIK MSZ - PIOTR PASZKOWSKI. KATASTROFA WYDARZYŁA SIĘ O 08:56 CZASU POLSKIEGO. WEDŁUG ROSYJSKIEJ PROKURATURY POLSKI PREZYDENCKI SAMOLOT TU-154 ROZBIŁ SIĘ DWA KILOMETRY PRZED LOTNISKIEM WOJSKOWYM W MIEJSCOWOŚCI PIECZERSK PRZY PODCHODZENIU DO LĄDOWANIA W SMOLEŃSKU W WARUNKACH GĘSTEJ MGŁYZGINĘŁO 96 OSÓB. RZECZNIK MSZ - PIOTR PASZKOWSKI POWIEDZIAŁ, ŻE NA POKŁADZIE BYLI M.IN. PREZYDENT KACZYŃSKI WRAZ Z MAŁŻONKĄ, SZEF IPN - JANUSZ KURTYKA, SZEF NBP - SŁAWOMIR SKRZYPEK, WICEMARSZAŁEK SEJMU - JERZY SZMAJDZIŃSKI, OSTATNI PREZYDENT NA UCHODŹSTWIE - RYSZARD KACZOROWSKI, WŁADYSŁAW STASIAK, ALEKSANDER SZCZYGŁO, PAWEŁ WYPYCH, MARIUSZ HANDZLIK, ANDRZEJ KREMER, SZEF SZTABU GEN. GĄGOR, POSŁOWIE: PRZEMYSŁAW GOSIEWSKI, ZBIGNIEW WASSERMAN, GRZEGORZ DOLNIAK, RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH - JANUSZ KOCHANOWSKI, BP. TADEUSZ PŁOSKI. WICESZEF KANCELARII PREZYDENCKIEJ - JACEK SASIN, KTÓRY POJAWIŁ SIĘ NA MIEJSCU TRAGEDII CHWILĘ PO WYPADKU, PODKREŚLAŁ, ŻE BYŁ TO TRAGICZNY WIDOK. SASIN MÓWI, ŻE WEDŁUG INFORMACJI PODANYCH PRZEZ ROSYJSKIE SŁUŻBY WOJSKOWE, KATASTROFĘ MOGŁY PRZEŻYĆ TRZY OSOBY, KTÓRE WYDOBYTO ZE ZGLISZCZY W CIĘŻKIM STANIE. 

- NIE WIADOMO KTO TO JEST, OBY TE INFORMACJE OKAZAŁY SIĘ PRAWDZIWE - DODAŁ. NIKT NIE ZOSTAŁ DOPUSZCZONY NA MIEJSCE. NAOCZNI ŚWIADKOWIE KATASTROFY POTWIERDZAJĄ DUŻĄ EKSPLOZJĘ. W POBLISKIM LESIE LEŻĄ CZĘŚCI ROZBITEJ MASZYNY. PRZED LOTNISKIEM OBECNI SĄ POLSCY DZIENNIKARZE. NIE ZOSTALI DOPUSZCZENI DO MIEJSCA KATASTROFY. NA MIEJSCU PRACUJĄ SŁUŻBY RATOWNICZE. NAD LOTNISKIEM WCIĄŻ UNOSI SIĘ MGŁA. TO BYŁA CZWARTA PRÓBA LĄDOWANIA. POLSKI SAMOLOT PREZYDENCKI TU-154 ROZBIŁ SIĘ W CZASIE CZWARTEGO PODEJŚCIA DO LĄDOWANIA NA LOTNISKU SIEWIERNYJ KOŁO SMOLEŃSKA POINFORMOWAŁA TELEWIZJA WIESTI-24. DO KATASTROFY DOSZŁO W WARUNKACH GĘSTEJ MGŁY - PRZEKAZAŁA STACJA. WEDŁUG WIESTI-24, WCZEŚNIEJ PILOTOWI PROPONOWANO LĄDOWANIE NA LOTNISKACH ZASTĘPCZYCH - W MIŃSKU LUB MOSKWIE. PRZYCZYNĄ KATASTROFY BYŁA AWARIA LUB BŁĄD PILOTA. TO NIE PIERWSZA KATASTROFA SAMOLOTÓW RZĄDOWYCH. PASZKOWSKI ZAZNACZYŁ, ŻE RZĄD SAMOLOTÓW RZĄDOWYCH JEST BARDZO DOKŁADNIE BADANY.

- "ŻADEN SAMOLOT Z USTERKĄ TECHNICZNĄ OCZYWIŚCIE NIE JEST DOPUSZCZANY DO RUCHU. TAKŻE W TEJ CHWILI MOŻEMY ZAŁOŻYĆ, ŻE SAMOLOT BYŁ W PEŁNI SPRAWNY TECHNICZNIE, ALE BYĆ MOŻE NASTĄPIŁA JAKAŚ USTERKA W TRAKCIE LOTU. WSZYSCY EKSPERCI, KTÓRZY BADAJĄ WYPADKI LOTNICZE ZAWSZE TWIERDZĄ, ŻE TRUDNO PRZYPISAĆ WYPADEK JEDNEJ JEDNOSTKOWEJ PRZYCZYNIE. NAJPRAWDOPODOBNIEJ BYŁ TO JAKIŚ ZBIEG OKOLICZNOŚCI, ZŁE WARUNKI POGODOWE, ZŁE WARUNKI PODCHODZENIA SAMOLOTU DO PASA LĄDOWANIA" - POWIEDZIAŁ. 

- PREZYDENCKI SAMOLOT TU-154 PODCHODZIŁ DO LĄDOWANIA NA LOTNISKU PRZED SMOLEŃSKIEM W GĘSTEJ MGLE. TO ZAWSZE WIĄŻE SIĘ Z WIĘKSZYM SKUPIENIEM I UWAGĄ. MOGŁY ZAWIEŚĆ DWIE RZECZY: ALBO NASTĄPIŁA AWARIA TECHNICZNA, ALBO POMYLIŁ SIĘ CZŁOWIEK - POWIEDZIAŁ DOŚWIADCZONY PILOT SAMOLOTÓW PASAŻERSKICH - DARIUSZ SOBCZYŃSKI. 

- BYLI TO BARDZO DOBRZY PILOCI - ZAZNACZYŁ. SAMOLOT, KTÓRY ROZBIŁ SIĘ POD SMOLEŃSKIEM Z PARĄ PREZYDENCKĄ NA POKŁADZIE, BYŁ W DOSKONAŁYM STANIE TECHNICZNYM - DOWIEDZIAŁA SIĘ INFORMACYJNA AGENCJA RADIOWA ZE ŹRÓDEŁ ZBLIŻONYCH DO SIŁ WOJSKOWYCH. ROSYJSKA TELEWIZJA WIESTI INFORMUJE, ŻE SAMOLOT W ZESZŁYM ROKU PRZESZEDŁ KAPITALNY REMONT W ZAKŁADACH LOTNICZYCH W SAMARZE. PREZYDENT ROSJI - DMITRIJ MIEDWIEDIEW POWOŁAŁ SPECJALNĄ KOMISJĘ DO ZBADANIA PRZYCZYN KATASTROFY POLSKIEGO SAMOLOTU. BĘDZIE JEJ PRZEWODNICZYŁ PREMIER ROSJI - WŁADIMIR PUTIN. PREZYDENT ROSJI WYSŁAŁ TAKŻE NA MIEJSCE WYPADKU MINISTRA DO SPRAW NADZWYCZAJNYCH - SIERGIEJA SZOJGU. ROSYJSKA PROKURATURA PODAŁA, ŻE NA MIEJSCE KATASTROFY PREZYDENCKIEGO SAMOLOTU WYSŁANO NAJBARDZIEJ DOŚWIADCZONYCH ŚLEDCZYCH. ŚLEDZTWO BĘDZIE NADZOROWAŁ OSOBIŚCIE PROKURATOR GENERALNY ROSJI - JURIJ CZAJKA - POINFORMOWAŁA JEGO SŁUŻBA PRASOWA. WEDŁUG ZARZĄDU ŚLEDCZEGO PROKURATURY OBWODU SMOLEŃSKIEGO ROZPATRYWANE SĄ TRZY POWODY KATASTROFY SAMOLOTU: ZŁE WARUNKI ATMOSFERYCZNE, TZW. CZYNNIK LUDZKI I AWARIA SAMOLOTU. MARSZAŁEK SEJMU PRZEJMIE OBOWIĄZKI PREZYDENTA. W PRZYPADKU ŚMIERCI PREZYDENTA, JEGO OBOWIĄZKI PRZEJMUJE MARSZAŁEK SEJMU - POWIEDZIAŁ KONSTYTUCJONALISTA - PIOTR WINCZOREK. MARSZAŁEK SEJMU PRZEJMUJE OBOWIĄZKI PREZYDENTA ZE WSZYSTKIMI UPRAWNIENIAMI DO CZASU NOWYCH WYBORÓW PREZYDENCKICH.

LISTA NAZWISK OFIAR

LECH KACZYŃSKI
MARIA KACZYŃSKA
RYSZARD KACZOROWSKI
JERZY SZMAJDZIŃSKI
ALEKSANDER SZCZYGŁO
PAWEŁ WYPYCH
WŁADYSŁAW STASIK
MARIUSZ HANDZLIK
ANDRZEJ KREMER
FRANCISZEK GĄGOR
ANDRZEJ PRZEWOŹNIK
GRZEGORZ DOLNIAK
PRZEMYSŁAW GOSIEWSKI
ZBIGNIEW WASSERMAN
JANUSZ KOCHANOWSKI
SŁAWOMIR SKRZYPEK
JANUSZ KURTYKA 
KRZYSZTOF PUTRA
KS. BP. GEN. DYW. TADEUSZ PŁOSKI
KRYSTYNA BOCHENEK
TOMASZ MERTA
MACIEJ PŁAŻYŃSKI
MARIUSZ KAZANA 
LESZEK DEPTUŁA
GRAŻYNA GĘSICKA 
SEBASTIAN KARPINIUK
IZABELA JARUGA - NOWACKA
ALEKSANDRA NATALLI - ŚWIAT
ARKADIUSZ RYBICKI
JOLANTA SZYMANEK - DERESZ
WIESŁAW WODA
EDWARD WOJTAS
JANINA FETLIŃSKA
STANISŁAW ZAJĄC
JANUSZ KRUPSKI
ABP. GEN. BRYG. MIRON CHODAKOWSKI
KS.PŁK. ADAM PITCH
EDWARD DUCHNOWSKI
KS. PRAŁAT BRONISŁAW GOSTOMSKI
KS. JÓZEF JONIEC
KS. ZDZISŁAW KRÓL
ANDRZEJ KWAŚNIK 
TADEUSZ LUTOBORSKI
STEFAN MELAK
STANISŁAW MIKKE
BRONISŁAWA ORAWIEC - LOFFLER
KATARZYNA PISKORSKA
ANDRZEJ SARIUSZ - SKĄPSKI
WOJCIECH SEWERYN
LESZEK SOLSKI
TERESA WALEWSKA - PRZYJAŁOWSKA
GABRIELA ZYCH
EWA BĄKOWSKA
MARIA BOROWSKA
BARTOSZ BOROWSKI
GEN. BRONI PIL. ANDRZEJ BŁASIK
GEN. BRONI BRONISŁAW KWIATKOWSKI
GEN. DYW. TADEUSZ BUK
GEN DYW. WŁODZIMIERZ POTASIŃSKI
WICEADMIRAŁ ANDRZEJ KARWETA
GEN. BRYG. KAZIMIERZ GILARSKI
ANNA WALENTYNOWICZ
JOANNA AGACKA - INDECKA
CZESŁAW CYWIŃSKI
ZBIGNIEW DĘBSKI
KATARZYNA DORACZYŃSKA
ALEKSANDER FEDOROWICZ
JAROSŁAW FLORCZAK
ARTUR FRANCUZ
ROMAN INDRZEJCZYK
PAWEŁ JANECZEK
DARIUSZ JANKOWSKI
MAREK ULERYK
GEN. STANISŁAW KOMORNICKI
STANISŁAW JERZY KOMOROWSKI
PAWEŁ KRAJEWSKI
WOJCIECH LUBIŃSKI
BARBARA MAMIŃSKA
ZENONA MAMONTOWICZ - ŁOJEK
JANINA NATUSIEWICZ - MIRER
PIOTR NOSEK
PIOTR NUROWSKI
JAN OSIŃSKI
RYSZARD RUMIANEK
PILOCI I PERSONEL SAMOLOTU

WSZYSTKIM RODZINOM OFIAR SKŁADAM NAJSZCZERSZE KONDOLENCJE - KAMILA KOŚCIELNIAK.