środa, 17 lutego 2010

DZIEŃ 227

DZIŚ OPOWIEM WAM O TRZECH RZECZACH:

1. O TYM JAK BYŁO NA REHABILITACJI.
2. JAK BYŁO NA KOMISJI ORZEKAJĄCEJ O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI.
3. O TYM CO MI SIĘ ŚNIŁO.

TAK WIĘC KIEDY ZAJECHAŁYŚMY POD OŚRODEK ZDROWIA, TO OKAZAŁO SIĘ, ŻE SAMOCHÓD MAMY MOJEGO UKOCHANEGO ZNOWU STOI POD OŚRODKIEM A NIE TAM GDZIE ZAWSZE, CZYLI POD APTEKĄ. OKAZAŁO SIĘ TEŻ, ŻE TYLKO KOŁO TEGO SAMOCHODU JEST WOLNE MIEJSCE, NO I TAM ZAPARKOWAŁYŚMY. NIE WIEM DLACZEGO, ALE BARDZO NAS TO ROZBAWIŁO. POZA TYM POBIŁAM NA TORZE REKORD CZASOWY, KTÓRY W ZASADZIE W MOIM STANIE NIE JEST MOŻLIWY. DŁUGOŚĆ TORU PRZESZŁAM W 56 SEKUND, TROCHĘ OSZUKIWAŁAM I SZŁAM PO SWOJEMU, ALE NAJWAŻNIEJSZE DLA MNIE JEST TO, ŻE UDAŁO MI SIĘ TOR PRZEJŚĆ W TAK KRÓTKIM CZASIE. TERAZ BARDZO MI ZALEŻY NA TYM ŻEBY NAUCZYĆ SIĘ CHODZIĆ PO TORZE DO TYŁU I DO BOKU. TO NA PEWNO BĘDZIE BARDZO TRUDNE, BO JA MAM COŚ, CO NAZYWA SIĘ SPASTYCZNOŚCIĄ:


SPASTYCZNOŚĆ
SPASTYCZNOŚĆ - TO ZABURZENIE RUCHOWE OBJAWIAJĄCE SIĘ WZMOŻONYM NAPIĘCIEM MIĘŚNIOWYM LUB SZTYWNOŚCIĄ MIĘŚNI. JEST TO NIEZWYKLE SKOMPLIKOWANE ZJAWISKO FIZJOLOGICZNE, KTÓRE W ZALEŻNOŚCI OD PRZYCZYNY, CZASU TRWANIA I RODZAJU SCHORZENIA, MOŻE PRZYBIERAĆ RÓŻNE POSTACI. ZGODNIE Z DEFINICJĄ PATOFIZJOLOGICZNĄ SPASTYCZNOŚĆ CHARAKTERYZUJE SIĘ WZROSTEM SZYBKOŚCI W ODRUCHACH ROZCIĄGANIA MIĘŚNIA ORAZ PRZESADNYM RUCHEM ŚCIĘGNISTYM, SPOWODOWANYM NADPOBUDLIWOŚCIĄ ODRUCHU MIOTATYCZNEGO (CZYLI ODRUCHU ROZCIĄGANIA) I JEST JEDNYM Z ELEMENTÓW SYNDROMU GÓRNEGO NEURONU RUCHOWEGO. 

W PEWNYM UPROSZCZENIU MOŻNA POWIEDZIEĆ, ŻE SPASTYCZNOŚĆ TO STAN NADMIERNEGO NAPIĘCIA MIĘŚNI ZWIĄZANY Z ICH NIEPRAWIDŁOWĄ REAKCJĄ NA BODŹCE. PROWADZI DO PRZYKURCZÓW I OSŁABIENIA MIĘŚNI A W KONSEKWENCJI DO OGRANICZENIA RUCHÓW. WYSTĘPUJE PRZY RÓŻNEGO RODZAJU SCHORZENIACH OŚRODKOWEGO UKŁADU NERWOWEGO (OUN). CECHY KLINICZNE SPASTYCZNOŚCI OBEJMUJĄ M.IN.: NIEDOWŁAD, NADMIERNĄ SZTYWNOŚĆ, KLONUSY (SĄ TO GWAŁTOWNE SKURCZE MIĘŚNI NP. STOPOTRZĄS) ORAZ ZMIANY W OBRĘBIE SAMYCH MIĘŚNI - NP. ICH ZANIK, ZWŁÓKNIENIE CZY PRZYKURCZ.

PRZYCZYNY SPASTYCZNOŚCI
PRZYCZYNĄ SPASTYCZNOŚCI MOŻE BYĆ USZKODZENIE CZĘŚCI MÓZGU I RDZENIA KRĘGOWEGO, KTÓRE SĄ ODPOWIEDZIALNE ZA ODRUCHY WARUNKOWE, PRZY CZYM OBRAZ KLINICZNY SCHORZENIA W MNIEJSZYM STOPNIU ZALEŻY OD CHARAKTERU I PRZYCZYNY SCHORZENIA, A W ZNACZNIE WIĘKSZYM OD JEGO LOKALIZACJI I ROZLEGŁOŚCI. SPASTYCZNOŚĆ U DOROSŁYCH MOŻE BYĆ WYWOŁANA PRZEZ: UDAR, POURAZOWE USZKODZENIE MÓZGU LUB USZKODZENIE RDZENIA KRĘGOWEGO ORAZ STWARDNIENIE ROZSIANE (SM). U DZIECI NAJCZĘSTSZĄ PRZYCZYNĄ JEST MÓZGOWE PORAŻENIE DZIECIĘCE (MPD).

RODZAJE SPASTYCZNOŚCI
WYRÓŻNIAMY KILKA STOPNI SPASTYCZNOŚCI, OD POSTACI ŁAGODNEJ DO SILNEJ, ZWIĄZANEJ ZE SZTYWNOŚCIĄ MIĘŚNI ORAZ BOLESNYMI SKURCZAMI ZE ZNACZNYM UPOŚLEDZENIEM FUNKCJI MOTORYCZNYCH. SPASTYCZNOŚĆ NIEWIELKIEGO STOPNIA, CHOĆ Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ JEST PRZYKRĄ DOLEGLIWOŚCIĄ NIE MUSI POWODOWAĆ WIĘKSZYCH PROBLEMÓW W CODZIENNYM FUNKCJONOWANIU. JEDNAK W ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW, POZA DYSKOMFORTEM, SPASTYCZNOŚĆ PRZYNOSI LICZNE UTRUDNIENIA W ŻYCIU CODZIENNYM I POWODUJE ZABURZENIA INTERAKCJI SPOŁECZNYCH. UTRUDNIENIA RUCHU I KONTROLI MIĘŚNI SPRAWIAJĄ, ŻE CHORY NIE MOŻE SAMODZIELNIE WYKONYWAĆ PROSTYCH CODZIENNYCH CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH NP. Z HIGIENĄ OSOBISTĄ CZY PRZYJMOWANIEM POŻYWIENIA. NAPIĘCIE MIĘŚNIOWE UTRUDNIA LUB UNIEMOŻLIWIA CHODZENIE A NIEKIEDY NAWET SIEDZENIE. NIEJEDNOKROTNIE SPASTYCZNOŚCI TOWARZYSZY BÓL, KTÓRY POTĘGUJE NIEMOC OSOBY DOTKNIĘTEJ SCHORZENIEM.

U OSÓB DOROSŁYCH SPASTYCZNOŚĆ NAJCZĘŚCIEJ DOTYCZY KOŃCZYN GÓRNYCH, NIECO RZADZIEJ DOLNYCH. KLINICZNE OBJAWY PORAŻENIA KOŃCZYN GÓRNYCH TO: PRZYKURCZONY LUB WEWNĘTRZNIE SKRĘCONY BARK, ZGIĘCIE ŁOKCIA, NAWRACANIE PRZEDRAMIENIA, ZGIĘCIE NADGARSTKA ORAZ ZGIĘCIE PALCA TAK ZWANY KCIUK W DŁONI. SPASTYCZNOŚĆ KOŃCZYN DOLNYCH OBEJMUJE: ZGIĘCIE BIODRA, PRZYWIEDZENIE UDA, ZGIĘCIE KOLANA, WYPROSTOWANIE KOLANA, ZGIĘCIE PODESZWOWO - KOSTKOWE, PALUCH W GRZBIETOWYM USTAWIENIU (ZWANY PALUCHEM AUTOSTOPOWICZA), STOPA KOŃSKO - SZPOTAWA. SZCZEGÓLNYM PRZYKŁADEM TEGO RODZAJU ZABURZEŃ RUCHOWYCH JEST SPASTYCZNOŚĆ WYSTĘPUJĄCA U DZIECI. MOŻE BYĆ SPOWODOWANA PODOBNIE JAK W PRZYPADKU DOROSŁYCH, USZKODZENIEM CZĘŚCI MÓZGU I RDZENIA KRĘGOWEGO JEDNAK NAJCZĘSTSZĄ PRZYCZYNĄ JEST MÓZGOWE PORAŻENIE DZIECIĘCE (MPD), BĘDĄCE SKUTKIEM POWIKŁAŃ OKOŁOPORODOWYCH.

CZĘŚCIEJ WYNIKA ONO Z NIEPRAWIDŁOWOŚCI W CZASIE CIĄŻY NIŻ PODCZAS PORODU, NIEKIEDY MA TEŻ PODŁOŻE GENETYCZNE (STATYSTYCZNIE 2% PRZYPADKÓW MPD MA PODŁOŻE GENETYCZNE). SPASTYCZNOŚĆ WYSTĘPUJE U OKOŁO 70 - 80% DZIECI Z MÓZGOWYM PORAŻENIEM DZIECIĘCYM. OBJAWY KLINICZNE SĄ ANALOGICZNE DO WYSTĘPUJĄCYCH U OSÓB DOROSŁYCH I OBEJMUJĄ: SZTYWNOŚĆ; SKURCZE MIĘŚNI (W TYM TAKŻE SKURCZE GWAŁTOWNE), PRZYKURCZE DYNAMICZNE I PRZETRWAŁE A TAKŻE BÓL. PONADTO OBJAWEM TOWARZYSZĄCYM NIEKIEDY SPASTYCZNOŚCI U DZIECI Z MPD JEST UPOŚLEDZENIE.

LECZENIE SPASTYCZNOŚCI
OBECNIE ISTNIEJE KILKA MOŻLIWOŚCI LECZENIA NADMIERNEGO NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO, TO JEST: REHABILITACJA, FARMAKOLOGIA OGÓLNA ORAZ LEKI STOSOWANE MIEJSCOWO (NP. BOTOX CZY BACLOFEN) A TAKŻE ZABIEGI CHIRURGICZNE, POLEGAJĄCE NA SELEKTYWNYM PRZECIĘCIU KORZENI NERWOWYCH, WYDŁUŻENIU ŚCIĘGNA ORAZ ZABIEGI ROZLUŹNIAJĄCE. JEDNĄ Z NAJPOWSZECHNIEJSZYCH METOD LECZENIA JEST REHABILITACJA.

W JEJ RAMACH MOŻEMY ZASTOSOWAĆ M.IN.: FIZYKOTERAPIĘ I TERAPIĘ ZAJĘCIOWĄ; PROTEZY, USZTYWNIANIE I SZYNY. PRZY ZASTOSOWANIU FIZYKOTERAPII OBSERWUJEMY NIEJEDNOKROTNIE POPRAWĘ STANU CHOREGO. POZWALA ONA NA OSIĄGNIĘCIE DUŻEJ SAMODZIELNOŚCI W CODZIENNYCH AKTYWNOŚCIACH, UMOŻLIWIAJĄC CZYNNY UDZIAŁ W ŻYCIU, Z POMOCĄ LUB NAWET BEZ POMOCY ZE STRONY OPIEKUNÓW, W ZALEŻNOŚCI OD INDYWIDUALNEJ SYTUACJI I STANU PACJENTA. 

CZĘSTE ZASTOSOWANIE MA TAKŻE LECZENIE FARMAKOLOGICZNE OBEJMUJĄCE DOUSTNE LEKI ANTYSPASTYCZNE, KTÓRE JEDNAK NIEJEDNOKROTNIE NIESIE ZE SOBĄ POWAŻNE SKUTKI UBOCZNE NP. W POSTACI UZALEŻNIENIA. ŚRODKI FARMAKOLOGICZNE OGÓLNIE DZIAŁAJĄ NA WSZYSTKIE GRUPY MIĘŚNI, TAKŻE TE NIE DOTKNIĘTE SCHORZENIEM, CO MA OCZYWISTY NIEKORZYSTNY WPŁYW NA ORGANIZM CHOREGO, POWODUJĄC SEDACJĘ I OGÓLNE OSŁABIENIE. TAKI RODZAJ TERAPII JEST DŁUGOTRWAŁY A JEGO REZULTATY SĄ NIEPRZEWIDYWALNE. LECZENIE JEST PONADTO DROGIE I WYMAGA STAŁEGO MONITOROWANIA PACJENTA. FARMAKOLOGIA NIE PRZYNOSI POPRAWY W PRZYPADKU SPASTYCZNOŚCI KOŃCZYN GÓRNYCH I NIE ZMNIEJSZA RYZYKA ZABIEGU CHIRURGICZNEGO.

JA Z TYCH WSZYSTKICH OBJAWÓW SPASTYCZNOŚCI MAM: KRZYWIENIE BIODRA, PRZYWODZENIE UDA, SCHODZENIE SIĘ KOLAN DO ŚRODKA, BRAK RUCHU STOPĄ ORAZ BRAK ODRUCHU COFANIA. POZA TYM BYŁAM DZISIAJ NA KOMISJI ORZEKAJĄCEJ O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. PRZEDŁUŻYLI MI ORZECZENIE I POWIEDZIELI, ŻE JAK W PAŹDZIERNIKU PÓJDĘ NA STUDIA, TO DOSTANĘ STYPENDIUM. A TERAZ OPOWIEM WAM O MOIM ŚNIE. PRAWIE CAŁĄ NOC ŚNIŁO MI SIĘ, ŻE PRZYTULAM SIĘ DO JEDNEGO ZE SWOICH KOLEGÓW - MUZYKÓW. JAK SIĘ OBUDZIŁAM, TO BYŁAM W SZOKU, ŻE PRZYŚNIŁ MI SIĘ TEN KOLEGA A NIE MÓJ UKOCHANY.