piątek, 11 grudnia 2009

DZIEŃ 159

CZYTAM TERAZ OSTATNIĄ KSIĄŻKĘ DANA BROWNA - "CYFROWA TWIERDZA". JEST TO KSIĄŻKA O TYM JAK POTĘŻNYM I GROŹNYM NARZĘDZIEM MOŻE BYĆ TECHNOLOGIA, GDY TRAFI W NIEPOWOŁANE RĘCE.

 NARODOWA AGENCJA BEZPIECZEŃSTWA POSIADA "TRANSLATOR" - POTĘŻNY SUPERKOMPUTER, POZWALAJĄCY ZŁAMAĆ KAŻDY SZYFR W CIĄGU ZALEDWIE KILKU MINUT. BYŁY PRACOWNIK AGENCJI - JAPOŃCZYK ENSEI TANKADO - OŚWIADCZA PUBLICZNIE, ŻE UDAŁO MU SIĘ NAPISAĆ ALGORYTM, KTÓRY NIE MOŻE BYĆ ZŁAMANY METODĄ BRUTALNEGO ATAKU, I WOBEC KTÓREGO TRANSLATOR BĘDZIE BEZUŻYTECZNY. SZYFR ZWANY "CYFROWĄ TWIERDZĄ" JEST WYZWANIEM DLA SUSAN FLETCHER - BŁYSKOTLIWEJ KRYPTOLOG O NIENAGANNEJ KARIERZE W NSA. WE WSPÓŁPRACY Z DYREKTOREM WYDZIAŁU KRYPTOGRAFICZNEGO MA ONA OKAZJĘ PRZEKONAĆ SIĘ O BEZSILNOŚCI TRANSLATORA, KTÓRY NIE POTRAFI ZŁAMAĆ ZASZYFROWANEJ DOKUMENTACJI ALGORYTMU. TYMCZASEM TANKADO WYSTAWIA SWÓJ ZASZYFROWANY WYNALAZEK NA AUKCJĘ, W KTÓREJ OFERUJĄCY NAJWIĘCEJ OTRZYMA KLUCZ DO JEDYNEGO BEZPIECZNEGO I ODPORNEGO NA ZŁAMANIE SZYFRU. GROZI, ŻE GDYBY KTOŚ PRÓBOWAŁ GO ZABIĆ, JEGO WSPÓLNIK NORTH DAKOTA OPUBLIKUJE CYFROWĄ TWIERDZĘ ZA DARMO - TO DOPROWADZIŁOBY DO KATASTROFY WYWIADU, NIE MOGĄCEGO ROZSZYFROWAĆ WIADOMOŚCI GROŻĄCYCH BEZPIECZEŃSTWU KRAJU. 

NIEDŁUGO PO TYM TANKADO ZOSTAJE ZNALEZIONY MARTWY, OFICJALNA WERSJA MÓWI O WADZIE SERCA. SUSAN WRAZ Z JEJ NARZECZONYM, DAVIDEM MUSZĄ ZNALEŹĆ KLUCZ DO SZYFRU I ZAPOBIEC ROZPOWSZECHNIENIU CYFROWEJ TWIERDZY. AUTOR KSIĄŻKI TWORZY SKOMPLIKOWANĄ SIEĆ POWIĄZAŃ MIĘDZY BOHATERAMI, KTÓRYCH MOTYWACJE I DZIAŁANIA SĄ NIERZADKO DIAMETRALNIE RÓŻNE OD TEGO, NA CO WSKAZUJĄ POZORY. CYFROWA TWIERDZA W RZECZYWISTOŚCI JEST ZAMASKOWANYM WIRUSEM, SILNIE ZASZYFROWANYM. GRA POZORÓW, STWORZONA PRZEZ ENSEIA TANKADO MA NA CELU WZBUDZENIE CIEKAWOŚCI NSA I WPROWADZENIE KODU DO TRANSLATORA Z POMINIĘCIEM FILTRÓW BEZPIECZEŃSTWA. KLUCZ TANKADO NIE JEST KLUCZEM DO SZYFRU, LECZ HASŁEM UNIEMOŻLIWIAJĄCYM DZIAŁANIE WIRUSA. WIRUS TEN MA ZA ZADANIE PO UPŁYWIE OKREŚLONEGO CZASU ZNISZCZYĆ ZABEZPIECZENIA CAŁEGO SYSTEMU, CHRONIĄCEGO WRAŻLIWE I ŚCIŚLE TAJNE DANE WYWIADU. 

WSPÓLNIK TANKADO - NORTH DAKOTA - TO W RZECZYWISTOŚCI FIKCYJNE WCIELENIE JEGO SAMEGO, STWORZONE TYLKO I WYŁĄCZNIE PO TO, BY NADAĆ GRZE POZORÓW REALIZMU ORAZ W CELU ZABEZPIECZENIA NA WYPADEK ŚMIERCI. OKAZUJE SIĘ, ŻE ZABÓJSTWO ZOSTAŁO ZLECONE PRZEZ DYREKTORA WYDZIAŁU KRYPTOANALIZY, KTÓRY CHCIAŁ PODMIENIĆ DOSTĘPNY NA STRONIE ALGORYTM, WPROWADZAJĄC WCZEŚNIEJ LUKĘ W KODZIE, BY ZASZYFROWANE WIADOMOŚCI MOGŁY BYĆ NADAL ODSZYFROWYWANE. STAŁ ON TEŻ ZA ZABÓJSTWAMI PRACOWNIKÓW NSA, KTÓRZY MOGLIBY PRZESZKODZIĆ W REALIZACJI PLANU, A CAŁĄ WINĘ ZRZUCIŁ NA PRZYJACIELA TANKADO I PRACOWNIKA NSA - GREGA HALE'A, ZABIJAJĄC GO, NASTĘPNIE POZORUJĄC SAMOBÓJSTWO I PREPARUJĄC LIST POŻEGNALNY. Z POMOCĄ DAVIDA KRYPTOLOGOM UDAJE SIĘ W OSTATNIEJ CHWILI ODCZYTAĆ WSKAZÓWKI, KTÓRE TUŻ PRZED ŚMIERCIĄ ZOSTAWIŁ ENSEI TANKADO.

 WPROWADZAJĄ POPRAWNY KOD, KTÓRY UNIESZKODLIWIA WIRUSA. ZNALAZŁAM W TEJ KSIĄŻCE BARDZO FAJNY I W MIARĘ PROSTY SPOSÓB SZYFROWANIA RÓŻNYCH WIADOMOŚCI, W ZWIĄZKU Z CZYM POSTANOWIŁAM WYKORZYSTAĆ TEN SPOSÓB I SPRAWDZIĆ SPRYT KAROLA. NAPISAŁAM MU TAKIEGO SMS'A: LPDIĄN DJF". BARDZO SZYBKO ROZSZYFROWAŁ, TO CO BYŁO NAPISANE I ODPOWIEDZIAŁBYŁAM W LEKKIM SZOKU, ŻE JEST TAK SPRYTNY, CHOĆ OCZYWIŚCIE NIGDY NIE WĄTPIŁAM W JEGO INTELIGENCJĘ.